Tisková zpráva: Jak stanovit priority Národního plánu obnovy? Nezapomínejme na vzdělávání

18. 2. 2021
EDUin
phil-hearing-pUO1IKt4vt0-unsplash

Vláda by měla v následujících týdnech projednat Národní plán obnovy. Do konce února chce dokument předložit ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Česká republika by měla od Evropské unie dostat zhruba 182 miliard korun. EDUin stále upozorňuje, že vláda chce podle svých posledních plánů evropské peníze místo do vzdělávání investovat do betonu – například na takzvané tvrdé investice (třeba fyzická infrastruktura). Finální návrh, schválený vládou, má být předložený Evropské komisi do konce dubna tohoto roku. 

Využití finančních prostředků kromě vlády na začátku února projednával například i Výbor pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny. Už teď je jasné, že návrh preferuje takzvané tvrdé investice, pro ministerstvo školství se v posledním návrhu počítá s 18 miliardami korun.

Jak jsou důležité investice právě do vzdělávání přitom ukazují i studie od ekonomického institutu CERGE-EI – zdezde. EDUin proto jako podklad přináší přehled prioritních cílů, které je dobré neopomenout a které vycházejí z vládou podpořených cílů Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.

Je třeba:

  • Snížit nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a umožnit maximální rozvoj potenciálu dětí, žáků a studentů.
  • Zaměřit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro aktivní občanský, profesní i osobní život.
  • Zvýšení efektivnosti správy vzdělávací soustavy, snížit nepedagogickou zátěž škol a rozhodovat se na základě dat a informací.

Přehled konkrétních opatření najdete v příloze.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články