Tisková zpráva: Jaké budou letošní Extra třídy

3. 12. 2014
EDUin
Bez-nazvu-11

Do programu Extra třída, zaměřeného na spolupráci škol s jejich okolím, se letos přihlásilo 33 projektů. Odborná komise nyní vybere ty, které podpoří až 30 tis. Kč.

Praha, 3. prosince 2014 – Do 25. 11. mohly školy registrovat své projekty v programu Extra třída. Nyní je na řadě odborná komise, složená ze zástupců neziskové organizace EDUin, Nadačního fondu Tesco, agentury Yinachi a nezávislých expertů na občanské vzdělávání, která posoudí, zda jsou způsobilé získat finanční podporu ve výši až 30 tis. Kč. Uspět mohou všichni, naplní-li pravidla programu. Program Extra třída je určen pro žáky 7., 8, a 9. tříd ZŠ, případně odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a podporuje projekty, které si berou za cíl zlepšit prostředí (životní či sociální), v němž se škola nalézá.

Extra třída je jedinečný program, který podporuje začlenění škol a samotných žáků do života obce, v níž žijí. O podporu v rámci programu lze žádat na přípravu a realizaci jakéhokoliv počinu, který přispěje k rozvoji života v obci nebo městské čtvrti. Podmínkou ale je, že žáci v maximální míře zajistí práce související s projektem sami, finance jsou určeny převážně na nákup materiálu a specializovaných služeb. Takových projektů se letos našlo 33.

Práce a podíl žáků začal už podáním žádosti. Žáci museli zpracovat projektový záměr, který obsahoval specifikaci projektu, stanovení cílů, přípravu rozpočtu, přípravu propagace a další náležitosti.

Nyní proběhne hodnocení projektů a výsledky budou vyhlášeny v polovině prosince. Během ledna a února obdrží vybrané školy finanční podporu. Hodnotící komise je složená ze zástupců výše uvedených organizací a dále z nezávislých expertů na oblast občanského vzdělávání.

Kristýna Švorcová, koordinátora programu, řekla: „Program Extra třída se snaží podnítit snahu škol vynést vzdělávání mimo školní zdi, propojit školu s prostředím, v němž se nalézá, a ukázat žákům, že podílet se na zlepšování toho nejbližšího světa, který nás obklopuje, je neoddělitelnou součástí našeho života. A nejen to. To, že žáci připravují a realizují projekt převážně sami, přispívá k rozvoji tolik žádaných dovoleností 21. století, jako je komunikace, organizace, řešení problémů, týmová spolupráce, ale i formální zpracování žádosti o grant.“

  • Informace o projektu Extra třída naleznete ZDE.
  • Přehled projektů s jejich popisem naleznete ZDE.
  • Na videodokumenty o šesti projektech realizovaných v rámci programu Extra třída v loňském roce se můžete podívat ZDE.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články