Tisková zpráva: Opět letní doučovací kempy? Letos ale pro ukrajinské děti

26. 5. 2022
EDUin
IMG_1101

Ministerstvo školství už letos pro prázdniny neplánuje doučovací kempy, jak tomu bylo minulý rok. Peníze na ně loni vyčlenilo s cílem zmírnění dopadů pandemie koronaviru. Přitom letos by podobné tábory mohly pomoct dětem z Ukrajiny. 

V Česku už je podle dat ministerstva vnitra přes 340 tisíc ukrajinských uprchlíků, drtivou většinu z nich tvoří ženy a děti. Právě dětí je podle údajů necelých 40 procent. Do škol a školek v Česku zatím chodí malá část z nich, největší nápor se dá čekat se zahájením školního roku. 

Mnohé děti ale dosud nemají žádné základy češtiny. EDUin proto navrhuje vytvoření dotací pro letní kempy, které ministerstvo školství připravilo minulý rok. Uprchlíkům by začátek školní docházky v cizí zemi mohly usnadnit. Obzvlášť děti-uprchlíci nejspíš stráví většinu léta bez hodnotnějšího volnočasového programu. Letní kempy by tak pro ně mohly být vítaným zatraktivěním letního stereotypu. Možností je i zapojení ukrajinských dětí do letních aktivit společně s českými dětmi. Právě při neformálním vzdělávání si základy češtiny mohou osvojit přirozeněji než ve škole. Ministerstvo už má s vypisováním výzvy pro organizace zkušenosti z loňska. 

Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUinu: „Kempy by ukrajinským dětem mohly pomoci s jazykem i s integrací do české společnosti a také je vytrhnout z letní nudy, protože sotva někam budou moci vyjet mimo místo pobytu. A bude to investice i do českých učitelů, protože kempy připraví předpolí pro výuku v češtině od září.”

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články