Tisková zpráva: Peníze z Národního plánu obnovy pomůžou školám po návratu žáků do lavic

25. 3. 2021
EDUin

Peníze je potřeba využít pro regionální školství na doučování.

Poslanecká sněmovna by zítra na mimořádné schůzi měla projednat Národní plán obnovy. Česká republika má od Evropské unie dostat až 180 miliard korun ze záchranného fondu. Finální návrh, schválený vládou, má být předložený Evropské komisi do konce dubna tohoto roku.

Pro ministerstvo školství se podle posledních informací počítá s 23 miliardami korun. Z toho do vzdělávání má jít 18 miliard (8 pro regionální a 10 pro vysoké školství), které Evropská unie uvolní mezi lety 2021 až 2026. Zbylých 5 miliard je určených pro vědu a výzkum. EDUin vyzývá, aby v návrhu na využití finančních prostředků ještě došlo k úpravě s důrazem právě na vzdělávání.

Národní plán obnovy má v zemích Evropské unie napravit hospodářské a sociální škody způsobené pandemií koronaviru. Právě jedny z nejvyšších škod jsou ty ve vzdělávání. Teď proto velmi záleží na tom, jestli vzniklé nerovnosti dokážeme účinně vyřešit. Jinak se potáhnou s českou společností velmi dlouho.

EDUin proto vyzývá vládu k navýšení prostředků z Národního plánu obnovy na vzdělávání na 30 miliard korun – 10 pro vysoké školství, 20 pro regionální školství. Jak jsou důležité investice právě do vzdělávání ukazují i studie od ekonomického institutu CERGE-EI – zdezde.

Přinášíme také přehled prioritních cílů, které je dobré neopomenout a které vycházejí z vládou podpořených cílů Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.

Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUin: „Národní program obnovy je velkou příležitostí pro podporu naplnění cílů vládou schválené Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+. Obecná poučka vyspělých ekonomik říká, že základem úspěchu společnosti jako celku a její ekonomiky je vždy investice do lidí a vzdělávání. Apelujeme na vládu, aby se vydala právě tímto směrem.”

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články