CERMAT o prsa prohrává v soutěži pro úřady nevstřícné k veřejnosti

21. 9. 2012
EDUin
logo_EDUinfo

V hlasování veřejnosti v soutěži OTEVŘENO x ZAVŘENO CERMAT dlouho vedl, teď je na druhém místě. Hlasování končí v úterý 25. září.

Praha 21. záříCentrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), organizátor státních maturit, byl již podruhé nominován na Cenu veřejnosti – kategorie Zavřeno – přístup k informacím. Tuto soutěž organizuje od roku 2003 Otevřená společnost o. p. s. a chce jejím prostřednictvím dosáhnout větší otevřenosti veřejné správy.
 

CERMAT byl nominován už v roce 2010. Jeho letošní „úspěch“ v hlasování veřejnosti je způsoben pravděpodobně zkušeností řady studentů a jejich rodičů, kteří se marně pokoušeli získat po jarním kole maturit od CERMATu podklady pro odvolání proti jejich výsledkům. Největší nevoli způsobila nemožnost získat opravenou písemnou práci, aby mohli studenti posoudit, nakolik bylo hodnocení relevantní. To také způsobilo velké množství odvolání proti výsledkům maturit. CERMAT dlouhodobě odmítá zveřejňovat některé informace související se státními maturitami, a to včetně těch, na které mají žádající subjekty nárok ze zákona.
 

Organizátor soutěže hodnotí postoj CERMATu těmito slovy: Extrémní příklad zlovolnosti a drzého pohrdání zákonem i nadřízeným orgánem (zřizovatelem). CERMAT byl za neposkytnutí stejných informací nominován již za rok 2010. Třicet měsíců po podání žádosti je žadatel stále na začátku.
 

Celé zdůvodnění nominace a stav hlasování najdete ZDE.
 

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin a člen komise, řekl: „CERMAT je zvláštním případem státního úřadu, kde se na jedné straně setkáte se vstřícností a rychlou reakcí tiskového oddělení, ale na druhé straně, pokud žádáte o informace, které úřad vydat nechce, buď neodpoví, nebo pošle zcela formální a bezobsažnou odpověď. V případě zmiňovaném v nominaci dokonce CERMAT ignoruje i příkazy své nadřízené organizace – Ministerstva školství. Je to vážný problém, který je třeba do budoucnosti vyřešit. Pokud budou státní maturity pokračovat za účasti CERMATu, musí být stanovena jasná pravidla, jaké informace, kdy a jakým způsobem musí CERMAT zveřejnit. EDUin například považuje za nutné, aby bylo známé složení validační komise, která posuzuje korektnost maturitních úloh a jejíž složení je nyní tajné. Je tedy dobře, že soutěž na nevstřícnost CERMATu upozorňuje.“

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

Poznámky pro editory:

  • Soutěž Otevřeno x Zavřeno hodnotí kvalitu poskytování informací občanům zejména z úřadů veřejné a státní správy a dalších povinných subjektů – například subjekty ovládané státem, krajem, nebo obcí, veřejnoprávní instituce a další. Jednotlivé nominace jsou pro tento ročník přijímány za období 1. 9. 2011 – 31. 8. 2012. Více informací o soutěži najdete ZDE.

  • Starší tiskovou zprávu, která upozorňuje na další problémy spojené s CERMATem a státní maturitou, najdete ZDE. Další související text ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

 

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články